Svi koji koriste Twitter već znaju da u gornjem desnom kutu postoji polje predviđeno za potragu za željenim sadržajem. Problem se javlja jer mnogi ne znaju kako efikasno koristiti tu istu tražilicu. Upravo zato u ovom članku donosimo nekoliko savjeta o tome kako učinkovitije koristiti Twitter search, jer postoji nekoliko malih trikova pomoću kojih ćete brže doći do onoga što tražite.
„Alpro soya“, Alpro soya ili možda ipak Alpro –soya?
Na primjer, recimo da želite pronaći nešto o Alpro soyi. Ako u Twitter tražilicu upišete Alpro soya dobit ćete kao rezultat sve tvitove u kojima se spomenula riječ Alpro i riječ soya bez obzira u kojem su se dijelu rečenice našle te dvije riječi. Ako je vama iz bilo kojeg razloga u interesu da pronađete samo one tvitove u kojima se spominje Alpro soya kao cjelina, onda u tražilicu trebate upisati „Alpro soya“. Isto tako, znajući da se riječ Alpro često povezuje s riječju soya koja vama u ovom trenutku ne treba, kako biste izbjegli rezultate u kojima se ove dvije riječi javljaju zajedno upisati ćete tražilicu Alpro -soya.
Ovdje je navedena Alpro soya samo kao primjer. Može se koristiti i za bilo koju drugu kombinaciju riječi koje se često koriste zajedno, ali se upotrebljavaju i zasebno te kada se koriste zasebno mogu imati totalno drugo značenje nego kada dolaze „u paketu“.
Nokia i Apple, dvije pretrage ili ipak samo jedna?
U jednoj pretrazi odjednom možete tražiti i dvije riječi. Ako vas npr. zanimaju tvitovi o Nokiji, ali i o Appleu u tražilicu ćete napisati Apple OR Nokia. Kao rezultat dobit ćete one tvitove u kojima se spominjala Nokia, ali i one tvitove u kojima se spominjao Apple.
From, to i @
Nadalje, kako biste pronašli sve sadržaje odnosno tvitove koje je objavio vaš konkurent ili neka druga interesantna tvrtka/osoba u Twitter search ćete jednostavno napisati from: ime te tvrtke npr. from:Akcijaaa, a ako želite vidjeti sve tvitove koji su poslani Akciji upisat ćete to:Akcijaaa. Da biste pronašli i ono što je, u ovom slučaju, Akcija objavila, ali i ono što su ostali korisnici odgovorili upisat ćete from:Akcijaaa OR to:Akcijaaa.
Ako želite pronaći sve tvitove u kojima vas je netko spomenuo u tražilicu upisujete npr. @Akcijaaa. Želite li pronaći sadržaje u kojima je netko spomenuo vas ili vaš proizvod indirektno upisat ćete npr. akcijaaa –to:akcijaaa -from:akcijaaa -@akcijaaa.
Filter i još malo minusa (-)
Ponekad vam nije važno sve što je netko napisao nego želite pronaći samo linkove koje je netko podijelio. Ako vas zanima koje je linkove Akcija podijelila u tražilicu upisujete from:akcijaaa filter:links. Isto tako, često se može dogoditi da želite saznati sve o nekoj temi, ali dobivate rezultate u kojima je više osoba dijelilo isti sadržaj o toj temi. U tom slučaju ispred sebe imate 10 tvitova, a u svih 10 se nalazi ista informacija. Da biste ovo izbjegli u tražilicu trebate upisati (ako želite znati sve o #politikahr) „#politikahr“ –rt –via.
Sada i sami možete shvatiti da je poanta je u tome da u tražilici precizirate točno ono što želite naći i da takvim (preciznim) upitom dobivate konkretne rezultate. Dobivajući konkretne rezultate eliminirate ono vrijeme koje biste inače izgubili na traženje željenih od svih dobivenih rezultata koji bi bili posljedica utipkavanja šireg pojma u tražilicu. Isto tako, svaki search možete i spremiti tako da na znakiću koji se nalazi na slici odaberete Save search. To će vam također skratiti vrijeme budućih pretraga jer nećete morati utipkavati sva slova nego samo kliknuti na Twitter search i odabrati jednu od sačuvanih pretraga.
Jeste li dosad koristili Twitter search? Pratite li spominjanje svog brenda na Twitteru?
Pročitajte još:
echo adrotate_group(10);Zatražite ponudu
Newsletter
Kategorije
- akcija (31)
- community management (19)
- content marketing (19)
- development (7)
- digitalni marketing (8)
- društveni mediji (25)
- edukacija (16)
- facebook (47)
- foursquare (1)
- instagram (4)
- linkedin (5)
- marketing automatizacija (1)
- pinterest (1)
- twitter (10)
- vijesti (4)
Dobar članak.
Mnogo će pomoći svima a posebno twitter početnicima.
Odličan članak.
Do sad nisam znao dosta mogućnosti Twitter searcha :)
[…] smo objasnili i neke male trikove, poput razlike između @reply i @mention te trikove u korištenju Twitter searcha. Popisali smo i top 5 grešaka koje rade korisnici Twittera, te ćemo se ovaj put malo nadovezati […]